Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 279 096 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Nowe Misje Kapucyńskie

piątek, 20 sierpnia 2010 11:22
Podziel się
oceń
1
0

komentarze (22) | dodaj komentarz

Budowa szpitala

poniedziałek, 24 maja 2010 12:13

Rok 2000. Sierpień. Ten miesiąc był ważnym miesiącem dla braci kapucynów Prowincji Warszawskie a szczególnie dla Jerzego Siedleckiego i Jarosława Antonika. Otrzymali krzyże misyjne i wyruszyli na misję do Gabonu, kraju afrykańskiego na równiku.  Dziś, 10 lat od rozpoczęcia naszej obecności w Gabonie jesteśmy obecni w 4 miejscach. Essaza, Melen, Nutom i Cocobeach. Dziś w Gabonie pracuje już 10 braci. W 2008 roku rozpoczęliśmy zbieranie środków na budowę małego szpitalika w Essaza. Pragnę wszystkich poinformować, że w maju rozpoczęliśmy budowę ośrodka medycznego. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z samego początku. Będziemy na bieżąco informować o postępie budowy. Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy do tej pory wsparli i wspierają realizację projektu. W realizację projektu ostatnio także zaangażowała się Brytyjska Prowincja Kapucynów. Wierzymy, że wspólnie będziemy w stanie wybudować ten mały szpitalik i dobrze go wyposażyć. Serdecznie zapraszam do dalszej współpracy w realizowaniu tego dzieła.

Osoby pragnące podzielić się swoimi dobrami materialnymi mogą przekazać ofiary na konto misyjne:

 Kapucyni, Prowincja Warszawska

ul. Kapucyńska 4

00-245 Warszawa

 Pekao S.A. 03 1240 6292 1111 0000 5019 9015

WSZYSTKIM DOBROCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!


 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (23) | dodaj komentarz

Żałoba w Gabonie - budowa szpitalika.

wtorek, 20 kwietnia 2010 17:17
Żałoba w Gabonie. Materiał na temat budowy szpitalika w Gbonie przez naszych misjonarzy.

Powyżej zamieszczamy materjał filmowy zreazliwany przez Joanne Budzaj, który ukazuje inicjatywę Braci Kapucynów w Gabonie. Budowa małego szpitalika w Essaza. Od dłużego czasu przygotowujemy się do budowy tego dzieła. Obecnie jesteśmy na etapie rozpoczęcia prac wstępnych. W tym miejscu pragnieny podziękowac tym wszystkim, którzy do tej pory wspierali to dzieło. Jednoczesnie zapraszamy do dalszej współpracy! Jego reazlizacja się pomału rozpoczyna! W związku z tragicznymi wydarzeniami ostatnich dni postanowiliśmy nazwać ten szpitalik w Gabonie imieniem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Pamietajmy o tych wszystkich ofiarch katastrofy i ich rodzinach. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (19) | dodaj komentarz

Gabon – Msza za ofiary polskiego wypadku samolotowego

wtorek, 20 kwietnia 2010 16:58
Po tragicznych wydarzeniach ostatniej soboty, które dotknęły nasz kraj, doświadczyliśmy tutaj w Gabonie wielkiej życzliwości ludzi, okazujących swoje współczucie dla naszego narodu, wyrażających swoje kondolencje i podejmujących modlitwę. Ks. Arcybiskup Libreville Basil Mve Engone wystąpił z inicjatywą zorganizowania specjalnej celebracji Mszy świętej w intencji Polaków poległych w wypadku samolotowym.

Uroczysta Eucharystia odbyła się w czwartek 16 kwietnia w kościele św. Michała Archanioła w Libreville, jednym z większych w stolicy. Miłym zaskoczeniem był fakt uczestnictwa sporej liczby duchowieństwa, sióstr zakonnych oraz świeckich, dzięki czemu kościół był pełny. Żarliwa modlitwa w afrykańskich rytmach w intencji naszych rodaków podnosiła na duchu i dawała poczucie solidarności w tym szczególnym dla naszego narodu momencie historii. Ks. Arcybiskup w wygłoszonej homilii skierował słowa ubolewania nad tragedią przypominając jednocześnie o konieczności spoglądania z wiarą w te wydarzenia z perspektywy Zmartwychwstania Chrystusa. W imieniu wspólnoty Polaków pracujących w Gabonie zabrał głos ks. Krzysztof Kowalczyk, kapelan wojsk francuskich stacjonujących w Libreville. Wyraził on wdzięczność za tę piękną inicjatywę i przypomniał, że Polska, choć miała trudną historię, jest narodem przez Boga umiłowanym i doświadczającym ciągłej opieki. W Kościele w Gabonie pracuje obecnie 16 Polaków i Polek: 9 kapucynów, jeden ksiądz, i siostry: serafitki, józefitki i salezjanka.
Br. Piotr Wrotniak - Gabon

Podziel się
oceń
0
1

komentarze (21) | dodaj komentarz

Pierwsze Chwile w Gabonie - Br. Piotr Wrtoniak

czwartek, 08 kwietnia 2010 10:16
Pragnę pozdrowić wszystkich przyjaciół i dobrodziejów naszych misji z ziemi gabońskiej, gdzie udało mi się szczęśliwie wylądować dwa dni temu. Gabon przywitał mnie burzą tropikalną, dzięki której pierwsze podejście samolotu do lądowania nie powiodło się. Polecieliśmy z powrotem nad piękny ocean, aby za drugim razem szczęśliwie wylądować.Klimat wybitnie wilgotny, przypominający nagrzany basen lub saunę, temperatura 30 stopniowa – wszystko to pozwoliło bardzo szybko zapomnieć o długiej i mroźnej zimie tegorocznej w Polsce.
Pierwsze chwile mojej obecności w tym afrykańskim kraju na równiku utwierdzają mnie w przekonaniu, że to jest to miejsce, do którego posyła mnie Pan, aby tutaj być i służyć lokalnemu Kościołowi. Miejscem docelowym mojej posługi w Gabonie będzie Essassa, gdzie już wczoraj rozpocząłem swoją duszpasterską posługę. Przyjęty bardzo ciepło przez braci, cieszyłem się, że mogłem na nowo ich spotkać, czekających z utęsknieniem na osobowe „posiłki” z Polski. Pewnym zaskoczeniem był dla mnie fakt tego, że zaraz po przybyciu, zaledwie po przespanej nocy następnego ranka czekała mnie do przygotowania i powiedzenia konferencja o modlitwie dla młodych ludzi, zgromadzonych na swoim skupieniu w naszym kościele. Doświadczenie to było dla mnie bardzo dobre i utwierdzające w przekonaniu, że są tu ludzie otwarci i spragnieni słuchania Dobrej Nowiny. Piękna sprawa dla mnie. Po południu natomiast mogłem wraz z bratem Darkiem, tutejszym przełożonym, przeprowadzić egzamin dla młodych ludzi – dzieci i młodzieży przygotowujących się do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Jedni przygotowani świetnie, inni mniej – wszyscy próbowali odpowiadać na zadawane pytania katechizmowe. Zupełnie jak w Polsce. Wieczorem udaliśmy się wraz z br. Darkiem na Eucharystię celebrowaną dla wspólnot neokatechumenalnych w Melen. Jest to narodowe sanktuarium maryjne Gabonu, które od kilku lat pozostaje pod opieką braci kapucynów, zarządzane przez tutejszego proboszcza br. Jarka, jednego z prekursorów naszych misji w Gabonie. Bardzo miło się zaskoczyłem widząc  zmiany, jakie zaszły w tym sanktuarium od zeszłego roku, kiedy byłem tam po raz pierwszy. Nowe ławki, posadzka, powstawiane okna, pięknie przygotowane prezbiterium, z prawdziwym tabernakulum w ścianie. Wszystko to świadczy zarówno o zaradności br. Jarka, jak również o żywotności tutejszej parafii i wspólnoty odwiedzających to sanktuarium. A pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu sanktuarium było nim tylko z nazwy, pozostając na co dzień zamknięte, zarośnięte i prawie nie używane przez tutejszych katolików.
Dzisiaj, w niedzielę Palmową mogłem przewodniczyć liturgii w kościele w Essassa. Liturgia Eucharystii wraz z procesją trwała około trzech godzin, nikt tu się nie śpieszy, nie popędza, wszyscy mają czas, aby celebrować tajemnice wiary. Poza tym kościół w czasie liturgii tryska radością – słysząc śpiew, widząc tańce z palmami bardzo łatwo było się wczuć w klimat tłumów witających Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Obecne wszystkie grupy wiekowe, od dzieci radośnie i pięknie tańczących w czasie procesji z darami, aż po osoby starsze, które w śpiewach i tańcach nie zamierzały się oszczędzać.

Kościół w Afryce mimo swoich trudności, jest nadzieją dla Kościoła na świecie. Bóg jest tutaj obecny w kulturze, w rozmowach ludzi, w spontanicznym śpiewie przy różnych okazjach, albo i bez okazji. Wszystko to skłania do dziękczynienia dobremu Bogu, a jednocześnie do tego, by brać się do pracy ewangelizacyjnej, aby wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom tutejszych chrześcijan. 

Br. Piotr Wrotniak, Essaza


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (25) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 24 marca 2018

Licznik odwiedzin:  64 875  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Galerie

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O naszym bloogu

Bloog poświęcony kapucyńskiej misji w Gabonie. Gabon jest jednym z siedmiu krajów na świecie, gdzie bracia kapucyni z prowincji warszawskiej prowadzą działalność misyjną. Początek misji polskich zakon...

więcej...

Bloog poświęcony kapucyńskiej misji w Gabonie. Gabon jest jednym z siedmiu krajów na świecie, gdzie bracia kapucyni z prowincji warszawskiej prowadzą działalność misyjną. Początek misji polskich zakonników w tym afrykańskim kraju to sierpień 2000 roku.

schowaj...

Kontakt

Sekretariat Misyjny
ul. Kapucyńska 4
00-245 Warszawa
POLSKA

(+48) (22) 831-31-09
(+48) 600-407-349

e-mail: kapucyni.misje@wp.pl
www.misje.kapucyni.eu

Statystyki

Odwiedziny: 64875
Bloog istnieje od: 3945 dni

Lubię to